Finnországhoz hasonlóan a lutheri reformáció Észtországban is gyorsan elterjedt. A XVI. század közepére politikai döntés nyomán az egész régió evangélikus lett. Külsőségekben nem volt olyan éles elhatárolódás az addigi (katolikus) egyháztól, mint nálunk (liturgia, liturgikus öltözék tekintetében). Államegyházi jellegük megmutatkozik abban is, hogy a templomokban az oltár közelében megtalálható a nemzeti zászló. 1997 augusztusában lohjai barátainkkal közösen látogattunk el az észtországi Pärnu városába, ahol vasárnapi istentiszteleten vettünk részt a 250 éves Erzsébet-templom jubileumán. A szép nagy templom zsúfolásig megtelt a helybeli és a testvéregyházakból jött külföldi hívekkel. Különleges élmény volt ennek a sok embernek az úrvacsorai közösségét megtapasztalni. A függetlenné vált ország rendszerváltozása idején egy darabig gyarapodó gyülekezet létszáma mostanra *beállt*. Kis ízelítőt kaphattunk gyülekezeti életük sokoldalúságából: színvonalas gyermek- és felnőtt-énekkaruk van, jelentős diakóniát végeznek az egész városra kiterjedően, nagy létszámú gyermek-bibliakörük több csoportban működik, életkor és érdeklődés szerint. Az Erzsébet templom 1744 és 1750 között épült. Orgonája a legnagyobbak közé tartozik Észtországban. A hangszer 1928-ban készült H. Kolbe rigai orgonaépítő-mester műhelyében. A gyülekezet korábbi lelkésze, Andres Pöder ma már Tallin érsekeként végzi szolgálatát. A pärnui gyülekezet pásztorolását Enn Auksmann lelkész látja el.